
– Većina opozicionih lidera izabrala je Dačića kao „metu“, da ne bi ugrozila eventualnu buduću saradnju sa Vučićem – ocenjuje analitičar Dejan Vuk Stanković
– Većina opozicionih lidera izabrala je Dačića kao „metu“, da ne bi ugrozila eventualnu buduću saradnju sa Vučićem – ocenjuje analitičar Dejan Vuk Stanković
Kako kampanja odmiče, sukobi između političkih lidera postaju sve oštriji, aopozicija uglavnom udara SPS kako ne bi ugrozila mogući savez saSNS.
U opštoj političkoj tuči, koja se sve više zahuktava kako odmiče kampanja, većina opozicionih lidera izbegava “klinč” sa Aleksandrom Vučićem, a sve agresivnije napadaju Ivicu Dačića.
Praktično, naprednjaci su u otvorenom ratu samo sa demokratama Dragana Đilasa, dok socijalisti moraju svakodnevno da se rvu i sa Borisom Tadićem, Čedomirom Jovanovićem, Mlađanom Dinkićem…
U bici za bošnjačke birače “u ring” su ušli Rasim Ljajić i Sulejman Ugljanin, a nastavljen je i višemesečni dvoboj lidera URS i bivšeg ministra privrede Saše Radulovića.
Na desnoj strani političkog spektra, oseća se pritajeno rivalstvo između DSS, Dveri i radikala, ali ono nije preraslo u sukob na otvorenoj sceni.
Analitičar Dejan Vuk Stanković kaže da sukobi koji su začeti nisu koncepcijske, već uglavnom lične prirode. On očekuje da se oni, u poslednje dve nedelje kampanje, rasplamsaju i kulminiraju pred samo glasanje.
– Većina opozicionih lidera izabrala je Dačića kao “metu”, da ne bi ugrozila eventualnu buduću saradnju sa Vučićem, a da bi privukla onaj deo biračkog tela koji je nezadovoljan stanjem u zemlji. To je slučaj sa Tadićem, Jovanovićem… Sukob Dinkića i Radulovića otvorio se još mnogo pre početka kampanje – kaže on.
Marko Blagojević, programski direktor CeSID objašnjava za “Novosti” daopozicione stranke mnogo više napadaju Dačića jer u njemu vide “laku metu”.
– Postoje stranke koje sebe vide kao buduće koalicione partnere SNS i one njih ne udaraju svom snagom. Odlazeću vladu kritikuju kroz premijera Dačića, koji je lider manje stranke u vladajućoj koaliciji. U suštini, sve se svodi na personalne ratove jer dubokih političkih i ideoloških podela skoro da više i nema – ističe Blagojević.
Blagojević smatra da će personalne političke bitke prestati tek kad se u Srbiji stvori jasna ideološka podela na socijaldemokratske i konzervativne stranke.
Izvor: (Telegraf.rs / Tanjug)
Foto: Tanjug/ Rade Prelić; Jaroslav Pap; Tanja Vlić;