Foto: RTS
Vanredne parlamentarne izbore u decembru ove godine pominju i predsednik Srbije Aleksandar Vučić i predsednik Srpske napredne stranke Miloš Vučević, što može sugerisati da se otvara mogućnost da građani do kraja ove godine izađu na birališta. S druge strane, pitanje koliko su opozicioni akteri, sa sve „studentskim pokretom“ koji je najavio izlazak na izbore, spremni za te izbore, a naši sagovornici, iako ističu različite metode opozicione borbe, saglasni su da je neophodna koordinacija i jedinstvo opozicionih aktera.
I Vučić i Vučević nagovestili su mogućnost da izbori ipak budu do kraja ove godine, a ne nakon što budu gotovi završni radovi za EXPO 2027, kako je to ranije govorio predsednik Srbije. Vučić je konkretno, gostujući u HitTvitu (Pink TV), u nedelju, naveo da će izbori biti onda kada to bude odgovaralo državi, te spomenuo da oni mogu biti u decembru ove ili decembru naredne godine.
Bojan Klačar, izvršni direktor CeSida, za Blic je prokomentarisao da izjavama Vučića i Vučevića su vrata za izbore sada malo više odškrinuta, ali da se i dalje liticira s terminima, mada ne treba isključiti nijednu opciju.
U opozicionim redovima i dalje se govori o nedostatku koordinacije između političkih stranaka i pokreta s jedne i studenata u blokadi, odnosno studentskog pokreta, koji zahteva vanredne izbore na kojima će, prema najavi, nastupiti sa listom koju je sastavio i koju će podržati.
Javnosti imena sa te liste i dalje nisu poznata, sem imena pronalazača Aleka Kavčića, koji je nedavno u saopštenju to i sam potvrdio, napomenuvši pritom da ni to nije konačno, jer je poslednja reč po tom pitanju – reč studenata. Smatra se da imena ni neće biti poznata sve dok izbori zapravo budu raspisani, a studenti zasad odbijaju razgovore sa predstavnicima stranaka, koji opet, među sobom, ne deluju jedinstveno kada je u pitanju izlazak na izbore pod ovim izbornim uslovima.
Pa je tako Zdravko Ponoš, predsednik i poslanik stranke SRCE, ocenio ovih dana da je predsednik države Aleksandar Vučić napravio pažljiviju računicu bežeći od izbora „nego oni koji na ovoj našoj strani traže da se ti izbori održe već juče i bez obzira pod kakvim uslovima“.
Anđelković: Treba se suprostaviti Vučićevom igranju na nejedinstvu protivnika
Politički analitičar, Dragomir Anđelković, smatra da Vučić ne beži od izbora već od ubedljivog i neskrivenog poraza na njima.
„Svestan je da više nema mogućnost da revitalizuje svoj malaksali rejting, ali se nada da će vreme koje kupuje dovesti do pada borbenog naboja kod građana koji žele promene, te slabljenja magnetizma tzv. studentskog mita, koji za sada sprečava veće javno ispoljavanje antagonizma među oponentima SNS režima. Ako se sve to desi, izbori postaju realni, jer će Vučić proceniti da postoje šanse ne samo da ih namesti na način koji koliko-toliko deluje održivo već i politički preživi erupciju narodnog nezadovoljstva zbog toga“, kaže on za Danas.
Anđelković napominje da, kako bi se to sprečilo potrebno je uneti novi impuls jedinstvu onih koji žele promene, te ponuditi organizacioni model za šire delovanje protiv režima.
„Treba nam zato, u duhu srpske tradicije, održavanje velikog društveno-politickog sabora, na kome bi se okupili predstavnici studentskih plenuma, profesorskih organizacija, parlamentarnih i vanparlamentarnih partija i pokreta, SANU, dela SPC koji nije u kandžama SNS kartela, sindikata, ali i drugih relevantnih organizacija, kao i na razne načine eksponani pojedinci koji mogu da doprinesu rušenju diktature. Vučićevom igranju na nejedinstvo protivnika, koje namerava da iskoristi za novu izbornu prevaru, potrebno je što pre suprotstaviti novi poziv na jedinstvo radi promena. Da li bi se ono ogledalo u stvaranju sveobuhvatnog bloka ili razradi mrežnog pristupa daljoj borbi, te u oba slučaja usaglašene strategiji za nju – stvar je budućeg dogovora“, navodi.
On poručuje da je za sada najbitnije da se pokrene proces koji bi mogao da dovede do tog jedinstva, jer već time se anuliraju negativni trendovi u najšire shvaćenom opozicionom krugu, na koje Vučić, napominje Anđelković, računa kao na gradivnom elementu puta ka još jednoj izbornoj malverzaciji.
Živkov: Zahtevati vanredne predsedničke izbore
Socilog Ivan Živkov kaže da raspisivanje vanrednih izbora možemo očekivati u dve situacije.
„Prva je ako vlast proceni da na njima može da obezbedi skupštinsku većinu koristeći postojeće nedemokratske uslove uz već viđene, a možda i neke nove mahinacije. Druga situacija bi bila generalni štrajk u državi, uz svakodnevne masovne ulične demonstracije, na šta bi i EU reagovala pritiskom na vlast, odnosno zahtevom da se velika društvena kriza razreši raspisivanjem izbora. Trenutno mi prvi scenario deluje kao realniji, jer se vlast može nadati da će na nivou Srbije uspeti ono što je nedavno uspela u Zaječaru i Kosjeriću“, smatra on.
Živkov dodaje da studenti, opozicija i pobunjeni građani bi trebalo da zahtevaju vanredne predsedničke izbore i da se dogovore oko zajedničkog kandidata, jer jedino pobeda na tom nivou garantuje smenu vlasti. Na predsedničkim izborima je situacija ili-ili i nema „trećeg poluvremena“, odnosno pakovanja i prepakivanja skupštinske većine, ukazuje naš sagovornik.
„Malo više glasova na parlamentarnim izborima za neku listu ne znači i više poslaničkih mandata, a čak i nešto više mandata ne znači formiranje vlade, pogotovo ako izborno „treće poluvreme“ i konsultacije za sastav vlade budu u rukama netaknutog vođe na Andrićevom vencu“, ocenjuje ovaj sociolog.
Šta kaže opozicija?
Generalni sekretar Pokreta slobodnih građana, Aleksandar Radovanović, smatra da Vučić i Vučević se ovom izjavom pre svega obraćaju svom članstvu, koje je duboko poljuljano i demotivisano nakon svega što se dogodilo u prethodnim mesecima, kada je, ocenjuje, postalo jasno da Srpska napredna stranka više nije dominantna politička sila u Srbiji. „Posebno im je zabrinjavajuće da su građani prebrodili strah od represije vlasti i sada su u tolikoj ofanzivi da SNS ne može da održi ni štand, a da ih neko ne otera i izvređa. U takvoj situaciji jasno je da lideri SNS moraju da emituju snagu, kako bi se oni koji još uvek u njih veruju ohrabrili“, kaže.
Međutim, primećuje Radovanović, naravno da je i njima jasno da je politička situacija u Srbiji nepovratno promenjena i da je najmanje dve trećine građana nezadovoljno time na koji način SNS upravlja državom. „Vučić više ne kontroliše situaciju, jer čak i kad bi razmišljao o tome da brzim izborima proba da iskoristi neusaglašenost na opozicionoj strani, ne bi mogao da bude siguran da mu se ne bi dogodilo nešto poput pada nadstrešnice u Novom Sadu, ili požara u domu za stare u Barajevu, što bi odlučilo rezultat tih izbora, bez obzira na sve druge faktore“, navodi naš sagovornik.
Radovanović ukazuje i da su opozicija i aktivisti u Kosjeriću i Zaječaru demonstrirali da mogu brzo i lako da se organizuju i dogovore oko ključnih detalja i dođu nadomak pobede, koja je izostala, kako kaže, samo zbog još jedne masovne krađe i kupovine glasova za koju se procenjuje da je koštala i celih 10 miliona evra. „Za pobedu građana u pobuni, odnosno i opozicije i studenata i aktivista, na parlamentarnim izborima potrebno je da iskoristimo iskustvo iz Kosjerića i Zaječara, ponovimo ono što smo uradili dobro i ispravimo nedostatke koje smo svi zajedno konstatovali da su postojali“, poručuje.
Radovanović napominje neophodnost dijaloga svih zainteresovanih aktera kako bi se došlo do pobede nad režimom SNS-a, te poručuje da vidi prostor da to takvih razgovora već sad dođe.
„Prvi put od 2012. godine o političkoj sudbini Srbije ne odlučuje ni SNS ni Aleksandar Vučić, već svi mi koji smo svesni štetnosti njihovog opstanka na vlasti. Zato mislim da moramo hitno da delujemo, napravimo dogovor i krenemo u kampanju oslobođenja Srbije od naprednjaka, bilo da su izbori u decembru ove godine ili u aprilu 2027. godine“, zaključuje generalni sekretar PSG-a.
Predsednik i narodni poslanik Nove Demokratske stranke Srbije, Miloš Jovanović, kaže da što se njihove stranke tiče potpuno je svejedno kada će se održati izbori. „Mi se za njih vrlo konkretno i temeljno spremamo još od trenutka kada smo shvatili da će studenti takav zahtev izneti, šta god mi o jednom takvom zahtevu – zahtevu za održavanjem izbora bez uslova da oni budu slobodni i pošteni – mislili“, kaže Jovanović za naš list.
Narodni poslanik MI snaga naroda, Aleksandar Pavić, smatra da to što Vučić kaže oko izbora je, „po običaju – mož’ da bidne ali ne mora da znači“. Ono na šta se treba koncentrisati u međuvremenu, smatra Pavić, je da se izvrši najveći mogući pritisak da se poprave izborni uslovi, kada god ti izbori budu raspisani.
„U tom smislu svi opozicioni akteri treba da otvoreno razmenjuju mišljenja i predloge – i institucionalno i vaninstitucionalno. Bez Skupštine se u svakom slučaju ne mogu poboljšati izborni uslovi, a u skupštinskoj areni će se bar pred javnošću videti ko se iskreno zalaže za bolje izborne uslove a ko to samo deklarativno radi. Mi se tu malo izdvajamo i od vlasti i od pro-EU opozicije zato što smo kategorički protiv učestvovanja zapadno finansiranih NVO u reviziji i kontroli biračkog spiska. Ali i to treba javnost da zna“, kaže sagovornik Danasa.
Pavić navodi da stav onih koji se oglašavaju kao studentski plenumi je za sada nejasan – da li su za izbore pod ovakvim uslovima ili se zalažu za što transparentnije izbore, uključujući i postavljanje kamera na biračka mesta. „Mi smo za to da se koristi svaka dostupna arena za pritisak za poboljšalje izbornih uslova, uz sve očigledne nelegitimnosti vezane za delovanje sadašnje skupštine“, zaključuje poslanik MI snaga naroda.
Preuzeto sa: Danas.rs