UNS: Diskriminatorna odluka CIK-a da ne akredituje medije na srpskom za praćenje izbora na Kosovu

Foto: Pixabay

Foto: Pixabay

Udruženje novinara Srbije (UNS) i njegov ogranak Društvo novinara Kosova i Metohije osudili su večeras odluku Centralne izborne komisije (CIK) u Prištini da odbije da akredituje sve medije na srpskom jeziku za praćenje lokalnih izbora na Kosovu u nedelju, 12. oktobra, a odluku ocenila kao diskriminatornu.

Oni su pozvali Evropsku i Međunarodnu federaciju novinara (EFJ i IFJ), kao i međunarodnu zajednicu da reaguju zbog tog diskriminatorskog čina.

Nakon današnje sednice, CIK je saopštio kojim medijima je odobreno, a kojima nije da prate glasanje 12. oktobra i aktivnosti CIK-a, a među onima koji neće moći da prate glasanje u nedelju su novinari srpskih redakcija, kao i nekoliko albanskih i regionalnih.

Šta je razlog za odbijanje, kako je dodao UNS, CIK nije obrazložio u saopštenju.

Sa druge strane, za 42 medija CIK je odobrio akreditacije, od kojih je 29 domaćih i 13 međunarodnih.

UNS je o ovoj odluci večeras obavestio predsednicu EFJ-a Maju Sever, OEBS, a pisma će uputiti i svim međunarodnim novinarskim i medijskim organizacijama i tražiti hitnu reakciju i javnu osudu na ovu diskriminatornu odluku, kako bi se zajedničkim snagama uticalo da se promeni.

Izvor: Beta

Podeli :