Blokade širom Srbije ušle u sedmi dan

Foto: Al Jazeera/ Printscreen

Foto: AlJazeera

Blokada Zemuna još traje, a građani su na ulicu iznijeli šut, stari namještaj i razne barikade, a tu je i natpis koji simbolično predstavlja granični prijelaz Jarinje.

Blokade širom Srbije ušle su u sedmi dan. U više gradova Srbije i danas se održavaju protestni skupovi, blokade raskrsnica i puteva, a za večeras su najavljeni skupovi podrške uhapšenima.

Ispred Centralnog zatvora u Beogradu građani su se okupili u znak podrške anesteziologu Vladimiru Stefanoviću iz Zrenjanina, javlja reporterka Al Jazeere Jelena Milutinović.

Zbor zdravstvenih radnika koji  je pozvao na okupljanje  traži da Stefanović bude hitno pušten na slobodu jer mu je, tvrde, neosnovano određen pritvor od 30 dana. Stefanović je, navode, uhapšen kada je poslije studentskog protesta 28.juna pokušao, da u nemirima koji su izbili, pruži pomoć povrijeđenom demonstrantu.

Kasnije mu je, kako tvrde, u zamjenu za kućni pritvor ponuđeno da potpiše izjavu da je napao policajca, što je Stefanović odbio.

“Samo zbog toga sto je pomagao je danas iza rešetaka”, kaže Maja Krstić iz Zbora zdravstvenih radnika.

“Sudbina našeg kolege je ogledalo društva u kome se humanost i znanje ne vrednuju već kažnjavaju zato smo ovde da kažemo dosta”, dodao je Ljubiša Murgić, anesteziolog iz Zrenjanina.

Dodaje kako je dužnost i obaveza svakog ljekara da pomogne.

Naš Petar Alimpijević javlja kako se nastavlja blokada saobraćajnica u Novom Sadu.

Zborovi građana pozvali su na blokadu prometne raskrsnica kod Futoške pijace. Najavljena je blokada i drugih saobraćajnica u gradu. Kao i prethodnih noći, za saobraćaj je zatvoren centralni gradski bulevar, Bulevar oslobođenja, koji se pratvara u “blokaderski korzo”.

“Poslednja dva dana u Novom Sadu su protekla mirno i policija nije razbijala blokade”, kazao je Alimpijević

Blokada Zemuna

Blokada Zemuna još traje, a građani su na ulicu iznijeli šut, stari namještaj i razne barikade, a tu je i natpis koji simbolično predstavlja granični prijelaz Jarinje.

Policija u Užicu je građanima uputila upozorenje da će razbiti blokadu magistrale, a oni su kako javlja N1, nakon toga odlučili da prelaze put na pješačkom i tako zadržali saobraćajnu policiju na putu.

Ispred zgrade Arhiva Vojvodine nacrtane su dvije zebre- životinje, jedna kod glavnog ulaza, a druga oko 30 metara dalje, kao reakcija na izjavu direktora Nebojše Kuzmanovića da “pješačke prelaze (zebre) treba ukinuti, kako bi se olakšalo kažnjavanje građana koji blokiraju saobraćaj širom Srbije”.

Studenti Pravnog fakulteta u blokadi u Beogradu pozvali su na protest ispred ove ustanove u 20 sati.

Akademski plenum pozvao sindikate da reaguju na nasilje i hapšenja

Akademski plenum pozvao je danas sindikate zaposlenih u visokom obrazovanju i u naučnoistraživačkoj i umjetničkoistraživačkoj djelatnosti, kao i nastavnike, saradnike i istraživače, da na matičnim institucijama zahtijevaju od uprava, koje to još nisu uradile, da javno osude hapšenja i nasilje nad studentima i građanima, prenosi Fonet.

Akademski plenum pozvao je sve kolege i da osude “sramnu odluku o pomilovanju nasilnika” koji su polomili vilicu studentkinji Akademije umjetnosti u Novom Sadu.

Također, Radna grupa za reformu obrazovnog, naučno-istraživačkog i umjetničko-istraživačkog sistema pozvala je sindikate i kolege da na primjeren način i sami reaguju na pomenute događaje i da u skladu sa mogućnostima primjene neku od sljedećih mjera: organizovanje štrajka, protestna okupljanja, pružanje pravne pomoći, kao i druge moguće oblike izražavanja neslaganja i protesta, saopštio je Akademski plenum.

Profesorici Biljani Stojković uručen poziv na saslušanje

Profesorica Biološkog fakulteta u Beogradu Biljana Stojković izjavila je FoNetu da joj je uručen poziv da se u ponedjeljak javi na saslušanje u svojstvu građanina u Ministarstvu unutrašnjih poslova (MUP) u vezi sa visokotehnološkim kriminalom.

Biljana Stojković rekla je da se radi o predistražnom postupku i da ne zna o kom je krivičnom dijelu riječ, a biće saslušana u prostorijama MUP-a u Kneza Miloša 101 u ponedjeljak od 10 sati.

“Sinoć oko 22:30 došla su dva iniformisana lica na moja vrata i uručili su mi poziv za saslušanje, ne piše o kom je krivičnom delu reč, piše da je u svojstvu građanina, ali koliko ja razumem, to se vrlo lako, tokom ispitivanja, promeni u osumnjičenu. Zato ću ići sa advokatom”, kazala je Biljana Stojković.

S obzirom na to da je riječ o visokotehnološkom kriminalu, ona pretpostavlja da je riječ o pisanju na društvenim mrežama. Biljana Stojković navodi da je prije sedmicu dana, kada nije bila kod kuće, na njena vrata dolazila policija u civilu, a i u komšiluku su se raspitivali za nju.

“Ne znam o čemu se tada radilo i šta je bio povod tadašnje posete. Policajci koji su dolazili sinoć tvrde da to nema veze sa ovim pozivom na saslušanje i da je reč o nekom drugom odeljenju”, rekla je Biljana Stojković.

Profesorica Biljana Stojković privedena je bila 2. jula uvečer ispred Pravnog fakulteta, gdje je došlo do intervencije policije prema okupljenim studentima i građanima. Puštena je ujutro, a kako je tada izjavila, studenti su prilikom privođenja bili vezani, a ona nije, čak su joj rekli i da može da ide. Nije htjela da ode, pa je došla u stanicu sa studentima, koji su ujutro također pušteni.

Autoprevoznik Milomir Jaćimović pušten iz pritvora

Novosadski sud odbio je da odredi pritvor autoprevozniku Milomiru Jaćimoviću i pustio ga da se brani sa slobode, a tu odluku radosno su dočekali građani i studenti koji su se okupili ispred zgrade suda i tužilaštva u znak podrške.

Jaćimovića je ispred Osnovnog suda u Novom Sadu, gdje je saslušan, dočekao veliki broj sugrađana i studenata povicima “Pumpaj”, javlja N1.

“Čuvajte decu. Neću vas izdati, nema sile. I samo mogu da zahvalim ovim mojim advokatima. Sve je dobro”, rekao je Jaćimović, poznat po tome što je besplatno vozio studente na proteste. Jedan od njegovih advokata Petar Prelić rekao je da je Jaćimović iznio odbranu, iako su se tome protivili, a Sud je usvojio njihove argumente i nije usvojio mjere koje je predložilo Tužilaštvo.

“Tužilaštvo će se žaliti, sačekaćemo odluku o žalbi i to je to”, rekao je Prelić. Prema navodima pravnih zastupnika Jaćimovića, sudinica nije prihvatila ni mjeru kućnog pritvora, jer bi mu i na taj način bio ugrožen materijalni položaj, a on je samohrani roditelj.

“On je slobodan čovek i ide kući. Zakazana mu je kontrola za tri meseca, prepisana terapija i konstantovano je da postoji otklon od sucidalnih misli i da je dobro”, kazali su advokati.

Jaćimović je bio na saslušanju zbog sumnje da je pokušao da izazove opštu opasnost i ometa službena lica u obavljanju dužnosti. On je ispred prostorija Srpske napredne stranke u Novom Sadu 1. jula pokušao da naudi sebi pošto je prisustvovao privođenju svog maloljetnog sina. Prethodno su mu više puta vozila demolirana od, kako je navedeno, NN lica.

Uhapšena trojica demonstranata, osumnjičeni da su napali policajce u Čačku

Čačanaska policija saopštila je danas da su uhapšeni N. V. (38), V. M. (21) i U.Đ. (28) iz Čačka zbog sumnje da su 3. jula ispred prostorija Srpske napredne stranke na Gradskom šetalištu, kao učesnici neprijavljenog skupa, vrijeđali i prijetili policijskim službenicima, a zatim ih fizički napali.

Prema navodima policije, N. V. je jednom policijskom službeniku nanio lakšu tjelesnu povredu.

Oni su osumnjičeni da su izvršili krivično djelo “napad na službeno lice u vršenju službene dužnosti”, prenosi OzonPress. Uhapšenim demonstrantima je određeno zadržavanje do 48 sati i oni će, uz krivičnu prijavu, biti privedeni nadležnom tužilaštvu.

Osuda represije, podrška studentima

Forum zaposlenih Fakulteta primijenjenih umjetnosti u Beogradu (FPU), jednog od tri koji su nisu dobili kvote za upis brucoša, saopštio je da je odgovornost svih, posebno onih koji oblikuju buduće stvaraoce i mislioce, da jasno i nedvosmisleno stanu uz mlade ljude i građane koji “mirno traže pravo na slobodu, jednakost i istinu”.

Najoštrije osuđujući sve oblike nasilja i represije nad studentima, maturantima i građanima koji koriste Ustavom zagarantovana prava na slobodu izražavanja i okupljanja, Forum zaposlenih FPU pozvao je sve nadležne institucije da hitno prekinu zloupotrebu sile, da obustave hapšenja i pritiske nad đacima, studentima, profesorima, saradnicima, kao i nad svim građanima i da prestane targetiranje i medijsko linčovanje akademske zajednice.

“Zgroženi smo pritiscima koji se vrše na fakultete, uprave, nastavnike i studente da se vrate u ‘normalnost’ dok van učionica vlada nenormalno stanje”, poručio je Forum zaposlenih FPU. Forum zaposlenih FPU pozvao je i sve građane – bez obzira na političko opredeljenje – da ne pristanu na normalizaciju nasilja, jer “ono što se danas dešava studentima i maturantima, sutra može postati svakodnevnica svih nas”.

Građansko vanredno stanje

Predsjednik Socijaldemokratske stranke Srbije i bivši predsjednik Srbije Boris Tadić izjavio je da je Srbija u specifičnoj situaciji u kojoj je vlast “već srušila ustavni poredak, a građani su već uveli vanredno stanje”, a kao jedini izlaz vidi vanredne izbore, kojima treba da prethodi stvaranje jedinstvenog fronta studenata, građana i opozicije.

“To da li će i kada predsjednik Srbije Aleksandar Vučić uvesti formalno vanredno stanje mislim da više nije ni relevantno“, rekao je Tadić u intervjuu za list Danas.

Prema njegovom mišljenju, kada u državi imate vlast koja je izgubila legitimitet i koja godinama krši Ustav i uništava politički život, onda zapravo i nemate vlast u pravom smislu te riječi, pa u takvim okolnostima, kako kaže, jedino moguće je bilo da građani preuzmu kormilo i izuzetno je važno što se to desilo.

“Budući da je režim razorio svaki vid institucionalne politike, uključujući i opoziciju, uključivanje građana u politički život i jeste bilo moguće samo na ovaj način – na ulici”, rekao je Tadić.

Prema njegovim riječima, blokade širom zemlje zapravo nisu podigli građani, već suštinski sam režim koji je “onemogućio svaki drugi vid učestvovanja u političkom životu”. Tadić je ocijenio da će Vučić uvesti vanredno stanje ako ocijeni da mu je to u interesu. Smatrajući da je “ovom režimu, nakon što je u trenu ubijeno 16 ljudi, jedino u interesu da se povuku sa vlasti”, Tadić je naveo da to znači raspisivanje izbora, na kojima bi nesumnjivo izgubili.

“Naravno, to podrazumeva odgovaranje svih koji su počinili krivično delo, ne samo u slučaju nadstrešnice, već i za sav kriminal u svih prethodnih 13 godina”, kazao je Tadić. Prema mišljenju Tadića, Vučić posljednjih dana pokazuje “veliki kukavičluk” i strah od gubitka kontrole i u krajnjem gubitka vlasti.

“Vučić se prosto nalazi u fazi u kojoj se zakonomerno nalazi svaki autokrata na zalasku. Tu fazu uvek odlikuju očajnički potezi i pribegavanje nasilju, kao i histerično menjanje narativa na dnevnom nivou. Tako jedan dan preti, a drugi dan ‘očinski’ preklinje”, dodao je Tadić, koji smatra da je raspisivanje vanrednih parlamentarnih izbora “apsolutno jedino rješenje za izlazak iz ove krize”.

Tadić je ocijenio i da to što režim “više ne smije ni izbore za mjesne zajednice da raspiše sasvim dovoljno govori o tome da su svjesni da su već poraženi”.

Izvor: Al Jazeera i agencije

Podeli :